Day 1: Thursday, 25 November 2021

Time

Topic

9am to 9.15am

Opening: Dr. Izzat / EULAR Faculty

9.15am to 9:35am

Pretest MCQs

9.35am to 10.15am

Physics / Doppler/ Pitfalls Lecture

Speaker: Dr. Uffe Moller

Lecture

Cat 1

10.15am to 11am

Abnormal Joints / Synovitis / Erosion.

Speaker: Dr. Nemanja Damjanov

Lecture

Cat 1

11am to 11.15am

Coffee Break

11.15am to 12pm

Hip (Sono-Anatomy / Abnormal)

Speaker: Dr. Ingrid Moller

Lecture

Cat 1

12pm to 1pm

Lunch and Prayer Break

1pm to 2.30pm

Hip Workshop

Speaker: All Faculty

Workshop

Cat 3

2.30pm to 3.15pm

Knee (Sono-Anatomy / Abnormal)

Speaker: Dr. Nemanja Damjanov

Lecture

Cat 1

3.15pm to 3.45pm

Prayer and Coffee Break

3.45pm to 5.15pm

Knee Workshop

Speaker: All Faculty

Workshop

Cat 3

5.15pm to 6pm 

Ankle / Feet Lecture

Speaker: Dr. Schmidt Wolfgang 

Lecture

Cat 1


Day 2: Friday, 26 November 2021

Time

Topic

8.30am to 9.30am

Ankle and Foot Workshop

Speaker: All Faculty

Workshop

Cat 3

9.30am to 10.15am

Shoulder Sono-Anatomy

Dr. Ingrid Moller

Lecture

Cat 1

10.15am to 10.30am

Coffee Break

10.30am to 10.55 am

Rotator Cuff Normal /Abnormal and Beyond

Speaker: Dr. Georgios Filippou

Lecture

Cat 1

10.55 to 11.15am

Shoulder Impingement 

Speaker: Dr Nemanja Damjanov

11.15am to 1pm

Lunch and Prayer Break

1pm to 2.30pm

Shoulder Workshop

Speaker: All Faculty

Workshop

Cat 3

2.30pm to 3pm

Coffee Break

3pm to 3.45pm

Elbow Lecture

Speaker: Dr.Hilde Berner Hammer

Lecture

Cat 1

6pm to 9pm

Gala Dinner


Day 3: Saturday, 27 November 2021

Time

Topic

8.30am to 9.15am

(Hand – Wrist) – Gamekeeper

Speaker: Dr. Lene Terslev

Lecture

Cat 1

9.15am to 10.45am

Elbow Workshop

Speaker: All Faculty

Workshop

Cat 3

10.45am to 11am

Coffee Break

11am to 12.30pm

Hand - Wrist Workshop

Speaker: All Faculty

Workshop

Cat 3

12.30pm to 1.30pm

Lunch and Prayer Break

1.30pm to 2pm

Soft Tissue Mass / Tumors US

Speaker: Dr. Wolfgang Schmidt

Lecture

Cat 1

2pm to 2.20pm

Post Test (MCQS)

2.30pm to 3pm

Closing Remarks


Day 3: Saturday, 27 November 2021 

A complementary session: Special Track for Rheumatologist (Intermediate Level Only)

Time

Topic

3pm to 3.30pm

Omeract / Grappa Ultrasound Definition

Enthesitis / Tenosynovitis

Speaker: Dr. Esperanza Naredo

Lecture

Cat 1

3.30pm to 4pm

Scoring Enthesitis / Tenosynovitis

Speaker: Dr.Hilde Berner Hammer

Lecture

Cat 1

4pm to 4.30pm

US Spondyloarthropathy

Speaker: Dr. Ingrid Moller

Lecture

Cat 1

4.30 pm to 5pm

 Prayer Coffee Break

5pm to 6.30pm

Spondyloarthropathy Workshop

Speaker: All Faculty

Workshop

Cat 3